در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های CFL یا همان لامپ های کم مصرف قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های کم مصرف افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های کم مصرف، اجزاء مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه کار قسمت های مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به این لامپ قرار داده شده است.

سعید آریانپور

جستجو

 

اسلایدر

مجموعه بالاست

بالاست وسیله ای است که مابین منبع تغذیه و یک یا چند لامپ تخیله ای قرار قرار می گیرد و به وسیله خاصیت القایی، خازنی و یا ترکیبی از این دو عمدتا به منظور محدود کردن جریان لامپ ها به مقدار لازم به کار می رود. بالاست ممکن است از یک یا چند جزء جداگانه تشکیل شده باشد.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران
استاندارد ملی ایران 1-700


همانطور که در قسمت قبل (لامپ کم مصرف چیست؟) توضیح داده شد، مجموعه بالاست شامل دو قسمت "پلاستیک شل" و "بالاست" می باشد.
شکل زیر اجزاء جدا شده یک لامپ CFL را نشان می دهد:


"پلاستیک شل" قسمت فوقانی یک لامپ می باشد و وظیفه حفاظت از بالاست را به عهده دارد. پلاستیک شل از دو قسمت شده است. قسمت فوقانی آن Base قرار دارد که برای تغذیه AC از آن استفاده می شود. قسمت پایینی پلاستیک شل، پلاستیکی می باشد که بالاست را در بر می گیرد.


لامپ ها دارای Base های مختلفی می باشند. سه نوع مهم از Base ها، E14 و E27 و E40 می باشند. این Base ها فقط در اندازه با یکدیگر تفاوت دارند. لامپ های دارای وات پایین (کمتر از 12w) اصولا دارای Base های E14 هستند، لامپ های دارای وات متوسط (بین 12w تا 100w) دارای Base های E27 هستند و لامپ های دارای وات بالا، اصولا دارای Base های E40 هستند. لازم به ذکر است که معمول ترین و پرکاربرد ترین نوع Base ها، E27 می باشد که اکثر لامپ ها دارای این نوع Base می باشند. Base شکل فوق از نوع E27 می باشد. تولید کننده ها اصولا سعی می کنند تا از بیس های E27 استفاده کنند زیرا برای مشتری راحت تر می باشد.

مهتابی های اولیه دارای قطعه ای به نام "ترانس" بودند که وظیفه استارت و روشن نگه داشتن لامپ را بر عهده داشت. "ترانس" یک اصطلاح بازاری است زیرا هیچ مهتابی ای عملا ترانس ندارد. آنچه در یک مهتابی وظیفه استارت و روشن نگه داشتن را دارد یک "چوک" می باشد. "ترانس" در مهندسی برق یک انتقال دهنده انرژی می باشد. به بیان بهتر ترانس یک مبدل می باشد. 

لامپ مهتابی به دلیل دارا بودن مقاومت منفی، نمی تواند به طور مستقیم به منبع تغذیه وصل شود. وقتی این المان به طور مستقیم به منبع تغذیه وصل شود، به دلیل مقاومت منفی، جریان زیادی خواهد کشید زیرا با زیاد شدن جریان، مقاومت آن کم می شود و کم شدن مقاومت باعث افزایش دوباره جریان خواهد شد. به همین دلیل به سرعت به سمت ناپایداری پیش خواهد رفت و بلافاصله خواهد ترکید. برای جلوگیری از این افزایش جریان باید از یک کنترل کننده جریان استفاده شود تا از ترکیدن لامپ جلوگیری شود. چوک های مهتابی از ترکیدن لامپ جلوگیری می کنند. همین چوک ها به اصطلاح "بالاست" نامیده می شوند. به چوک های مهتابی "بالاست القایی" هم گفته می شود زیرا یک سلف می باشند که مهتابی را راه اندازی می کنند.


لامپ های CFL برای راه اندازی احتیاج به ولتاژ بالا برای یونیزاسیون دارند. چوک مهتابی با استفاده از قطعه ای به نام "استارت" این ولتاژ را تامین می کند. "استارت" باعث می شود که فیلامنت های مهتابی تحت ولتاژ و جریان زیاد به دمای بالا برسند و باعث احتراق شوند.


به علت فرکانس پایین، تلفات زیاد، راندمان پایین و حجم زیاد بالاست های القایی، مصرف انها رو به زوال نهاد. این بالاست ها شاید دارای طول عمر بالایی باشند ولی معایب آنها باعث شد کم کم از دور خارج شوند. برای بالابردن راندمان و کم کردن حجم احتیاج به بالا بردن فرکانس می باشد. با بالا رفتن فرکانس حجم بالاست القایی کوچک شده و به یک سلف کوچک تبدیل می شود. برای بالابردن فرکانس احتیاج به یک مبدل می باشد. به مجموعه مبدل همراه با سلف کوچک شده به اصطلاح "بالاست الکترونیکی" گفته می شود.


نویسنده: وهاب محمدی

بازگشت به صفحه نخست
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic