در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های CFL یا همان لامپ های کم مصرف قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های کم مصرف افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های کم مصرف، اجزاء مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه کار قسمت های مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به این لامپ قرار داده شده است.

سعید آریانپور

جستجو

 

اسلایدر

رنگ لامپ های کم مصرف

رنگ لامپ های CFL متنوع می باشد و بوسیله فسفر آن تعیین می شود. نماد WW اغلب سفید گرم را نشان می دهد، EW سفید بهبود یافته (طبیعی)، CW سفید سرد (رایجترین) و DW نور روز مایل به آبی را نشان می دھد. BLB برای لامپ ھای دارای پس زمینه آبی که در حشره کش ھا رایج می باشد، استفاده می کنند. انواع طراحی نامتعارف برای نور ماشین آلات و رشد گیاھان مورد استفاده قرار می گیرند.
شرکت ھای فیلیپس (Philips) و اسرام (Osram) کدھای رنگی شماره داری را برای رنگ ھا مورد استفاده قرار می دھند. در تیوب ھای 3 فسفری یا چند فسفری رقم اول نشان دھنده فھرست رنگ تولیدی است. اگر رقم اول 8 باشد، آن وقت CRI لامپ حدوداً 85 خواھد بود. دو رقم آخر دمای رنگ را در واحد کلوین نشان می دھند. مثلاً اگر دو رقم آخر لامپ 40 باشد، دمای رنگ لامپ 4000 درجه کلوین خواھد بود، که معمولاً لامپ فلورسنت سفید سرد سه فسفره است.از نظر سازمان استاندارد ایران، رنگ های استاندارد برای لامپ های کم مصرف به صورت زیر می باشند:

این مختصات که به مختصات فام مشهور است مطابق سیستم رنگ سنجی استاندارد کمیته بین المللی روشنایی (CIE) در سال 1931 تعیین شده است. از نظر سازمان استاندارد، رنگ لامپ های کم مصرف باید با یکی از رنگ های فوق مطبقت داشته باشد.
لامپ های موجود در ایران بیشتر دارای رنگ های Day Light، Cool white و Warm white می باشند.
هر چه مقدار کلوین پایین تر باشد، رنگ زرد بیشتر در لامپ خود نمایی می کند. برای مثال لامپ هایی که دارای دمای 2700 K باشند را می توان گفت کاملا زرد رنگ هستند. به خاطر همین می توان لامپ هایی که دارای دمای رنگ 2700 k هستند را لامپ های Warm White نامید. رنگ لامپ های Warm White زرد است و در بازار عموما به نام "آفتابی" هم شناخته می شود. دمای رنگ 3500 K را هم می توان لامپ آفتابی یا WW هم نامید ولی از میزان رنگ زرد در آن کاسته شده است. هر چه مقدار کلوین زیاد شود مقدار رنگ آبی در لامپ ها افزایش پیدا می کند. دمای رنگ 4000 k و همچنین دمای رنگ 5000 k را می توان لامپ های Cool White یا CW نامید. این لامپ ها روشن تر از لامپ های Warm White هستند.
دمای رنگ 6500 k را می توان Day Light نامید. لامپ های Day Light نوری سفید دارند و اغلب لامپ های موجود در بازار ایران را تشکیل می دهند. این لامپ ها در بازار با رنگ "مهتابی" هم شناخته می شوند.
در شکل زیر چند لامپ کم مصرف با رنگ های مختلف دیده می شود:


دو لامپ اول از سمت چپ را می توان لامپ های Warm White یا آفتابی نامید که دارای دمای رنگ زیر 3500 k هستند. لامپ وسط را می توان Cool White نامید. این لامپ دارای دمای رنگ 4000 k یا 5000 k می باشد. لامپ چهارم از سمت چپ را می توان لامپ Day Light نامید که دارای دمای حدود 6500 k می باشد و در آخر هم لامپ پنجم از سمت چپ را می توان لامپی با دمای رنگ حدود 7000 k در نظر گرفت. همانطور که می بینید نور این لامپ به میزان بیشتری رنگ آبی دارد. این نوع رنگ در بازار ایران کمتر یافت می شود.

نویسنده: وهاب محمدی


بازگشت به صفحه نخست
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic