در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های CFL یا همان لامپ های کم مصرف قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های کم مصرف افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های کم مصرف، اجزاء مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه کار قسمت های مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به این لامپ قرار داده شده است.

سعید آریانپور

جستجو

 

اسلایدر

کاربردهای غیر صحیح لامپ های کم مصرف

لامپ های کم مصرف هم مانند تمامی وسایل برقی دیگر دارای موارد استفاده صحیح می باشند. استفاده از آنها در شرایط غیر صحیح باعث صدمه دیدن بالاست یا تیوب خواهد شد.
در هر حال استفاده غیر صحیح از این لامپ ها، باعث سوختن آنها خواهد شد. شکل ظاهری لامپ ها و بالاست، نحوه سوختن لامپ ها و مکان استفاده آنها را به وضوح روشن خواهد کرد. بهترین نحوه استفاده لامپ های کم مصرف در دمای محیط و دور از گرما و رطوبت می باشد. گرما و رطوبت عوامل اصلی صدمه دیدن لامپ های کم مصرف می باشند. در زیر به چند مورد از استفاده های غیر صحیح لامپ های کم مصرف اشاره خواهد شد:

1- استفاده از لامپ کم مصرف داخل حباب
استفاده از لامپ های کم مصرف داخل حباب باعث داغ شدن بیش از حد بالاست می شود که باعث می شود بالاست لامپ کم مصرف ظرف مدت کوتاهی آسیب ببیند.
تیوب لامپ های کم مصرف مقداری از انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کند و چون بالاست یک لامپ کم مصرف در بالای آن قرار دارد و درون حباب هم یک فضای بسته می باشد، تمام گرمای تیوب به سمت بالا می رود و باعث داغ شدن بیش از حد المان های بالاست می شود.
همانطور که می دانید هر المان الکتریکی تا حدی می تواند گرما را تحمل کند و بعد از آن در یک لوپ ناپایدار خواهد افتاد و خواهد سوخت.
البته در موارد خاص، استفاده از حباب مجاز می باشد. برای مثال در حمام می توان از حباب جهت جلوگیری از برق گرفتگی استفاده نمود.
نکته قابل ذکر این است که تمامی لامپ ها در دمای بالا مورد تست قرار می گیرند تا امتحان خود را پس بدهند ولی در هر حال استفاده از آنها در داخل حباب عمر لامپ را به شدت کاهش می دهد.

2- به کارگیری لامپ کم مصرف در رطوبت زیاد
ولتاژ بالا در بالاست لامپ های کم مصرف باعث می شود که استفاده از این لامپ ها در رطوبت زیاد مشکل آفرین شود. دقت به این نکته مهم است که بالای پلاستیک شل در لامپ های کم مصرف شیار هایی وجود دارد که برای تهویه دمای بالاست به کار می رود که همان شیار ها باعث نفوذ رطوبت به داخل محفظه پلاستیک شل می شود.
رطوبت باعث رسانا شدن هوای داخل بالاست شده که باعث سوختن بالاست می شود. به همین خاطر پیشنهاد می شود لامپ های کم مصرف تا حد امکان دور از شیر آب مخصوصا در حمام ها و مکان های پر رطوبت نصب شوند.

3- به کارگیری لامپ کم مصرف در سقف سوله ها
استفاده از لامپ های کم مصرف در سقف سوله ها و در زیر قاب مخصوص لامپ های گازی اصلا مجاز نمی باشد. این اتفاق بیشتر برای لامپ های وات بالا مانند 200 وات رخ می دهد. درست است که اطراف این قاب ها باز است ولی بالای آن بسته است و دما در بالای قاب، جایی که بالاست قرار دارد، به شدت بالا می رود و باعث می شود لامپ بعد مدت بسیار کمی بسوزد.
در این حالت پیشنهاد می شود که چند سوراخ در بالای قاب ایجاد شود تا گرمای لامپ از آنجا خارج شده تا به لامپ آسیبی نرسد.

4- استفاده از لامپ کم مصرف در مدارات دیمر دار
لامپ های کم مصرف به خاطر ساختار مدار داخلی آن، قابل استفاده در مدارات دیمر دار و مداراتی که برای کنترل نور برای لامپ های رشته ای طراحی شده اند، مناسب نیستند.
دیمر باعث سوختن بالاست خواهد شد.

5- درست نگرفتن لامپ کم مصرف هنگام بستن در پاتروم
به دلیل اینکه تیوب لامپ های کم مصرف با چسب مخصوص به قسمت میدل شل یا پلاستیک نگه دارنده لامپ وصل می شود، لذا هنگام بستن لامپ کم مصرف باید توجه داشت که لامپ را از قسمت پلاستیکی آن گرفته و حتی الامکان از تیوب لامپ برای بستن لامپ های کم مصرف استفاده نکرد.
همچنین، احتمال شکستن لامپ های کم مصرف هنگام بستن آنها از طریق تیوب هم وجود دارد و این مورد می تواند برای کاربر خطرات جدی ای ایجاد کند.
لذا اکیدا توصیه می شود که هنگام بستن لامپ های کم مصرف از قسمت پلاستیکی آن گرفته شود.


در کل، استفاده از این لامپ ها به صورتی که دما لامپ بالا رود و در مکان هایی که رطوبت زیاد باشد باعث کاهش عمر شدید این لامپ ها می شود.


نویسنده: وهاب محمدیبازگشت به صفحه نخست
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو