در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های CFL یا همان لامپ های کم مصرف قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های کم مصرف افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های کم مصرف، اجزاء مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه کار قسمت های مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به این لامپ قرار داده شده است.

سعید آریانپور

جستجو

 

اسلایدر

علت پر نور بودن برخی لامپ های کم مصرف

برخی لامپ های کم مصرف در ابتدای کار بسیار پر نور تر از بقیه لامپ های کم مصرف به نظر می رسند. حتی در مواقعی این لامپ ها از لامپ هایی با وات بالاتر از خود هم پر نور تر هستند.
برای مثال یک لامپ 35 وات، پر نورتر از یک لامپ 40 وات می باشد. یا به عبارت بهتر برخی از لامپ ها در مقایسه با لامپ های دیگر، در ابتدای کار دارای درخشندگی بیشتری هستند.
درخشنده بودن یک لامپ در ابتدای روشن شدن و یا در ابتدای کارکرد، دلیل به خوب بودن آن لامپ نمی باشد و همچنین بیش از حد کم نور بودن یک لامپ در ابتدای کار هم دلیل به خوب بودن آن نمی باشد.
برای پی بردن به علت این موضوع باید به بررسی جریان های موجود در یک لامپ پرداخت. همانطور که می دانید جریان ورودی به "مجموعه تیوب" به دو قسمت تقسیم می شود. یک قسمت از خود تیوب عبور می کند و قسمت دیگر از فیلامنت ها عبور می کند.
در اینجا منظور از "مجموعه تیوب"، خود تیوب و فیلامنت ها می باشد.
فیلامنت ها قسمت هایی هستند که باعث ساطع شدن الکترون به داخل گاز درون تیوب می شوند و همین موضوع باعث ساطع شدن نور از تیوب می شود. حال هرچه الکترون های ساطع شده از فیلامنت ها بیشتر باشد، نور ساطع شده از تیوب هم بیشتر می شود. برای این منظور باید جریان بیشتری از فیلامنت ها عبور کند.
پس هر چه جریان عبوری از فیلامنت ها بیشتر شود، الکترون های ساطع شده به تیوب بیشتر می شود و نور لامپ افزایش می یابد.
در اینجا باید به این نکته توجه شود که برای یک "وات ثابت" (برای مثال لامپ 40 وات) هر چه جریان فیلامنت بیشتر شود، جریان تیوب کمتر می شود. این امر به این دلیل است که برای یک وات ثابت، به دلیل ثابت بودن وات لامپ، جمع غیر جبری جریان ورودی به مجموعه تیوب (تیوب و فیلامنت) ثابت است.
همانطور که در شکل زیر می بینید جریان Ik به مجموعه تیوب وارد می شود که به دو قسمت IL (جریان لامپ) و IF (جریان فیلامنت) تقسیم می شود.
دقت شود که جمع جبری جریان های IL و IF برابر Ik نمی شود.جریان Ik برای یک وات ثابت، نمی تواند تغییر کند. زیرا با زیاد و کم شدن این جریان، توان لامپ به شدت تغییر می کند ولی با تغییر فرکانس یا تغییر ظرفیت خازن، میزان جریان عبوری از فیلامنت و لامپ تغییر می کند.
با این تفاسیر، وقتی جریان فیلامنت (IF) به هر دلیلی زیاد شود (برای مثال با تغییر فرکانس یا تغییر خازن احتراق یا نوع طراحی مدار) جریان لامپ کم شده ولی لامپ پر نور تر می شود.
زیاد شدن جریان فیلامنت باعث از بین رفتن زود تر آن هم می شود. درست است که لامپ در ابتدا پر نور تر به نظر می رسد ولی بعد از مدت کوتاهی نور لامپ کدر شده و درخشندگی ابتدا را ندارد.
لذا درخشنده بودن یک لامپ در ابتدا دلیل به خوب بودن آن نمی شود. خوب بودن یک لامپ کم مصرف موقعی مشخص می شود که کاهش شار نوری آن در طولانی مدت زیاد نباشد. برای این منظور باید جریان فیلامنت را حداقل در نظر گرفت. دقت شود که می توان جریان فیلامنت را بسیار پایین آورد ولی برای رسیدن به توان مورد نظر لامپ باید طراحی لامپ را تغییر داد که در برخی موارد این تغییرات باعث می شود لامپ مقرون به صرفه نشود زیرا برای تامین توان باید جریان Ik را زیاد کرد تا اکثر جریان از تیوب بگذرد (به دلیل کم بودن جریان فیلامنت).
زیاد بودن جریان فیلامنت باث از بین رفتن سریع تر تیوب و سیاه شدن سریعتر مکان های مربوط به فیلامنت می شود.
اگر می بینید که برخی لامپ ها بعد از مدت کمی کم نور شده و فیلامنت های آن ها بر خلاف روز اول سیاه شده به دلیل زیاد بودن بیش از حد جریان فیلامنت می باشد.
حال سئوال اینجاست که "نسبت جریان لامپ به جریان فیلامنت" باید چه مقدار باشد؟ برای پاسخ به این سئوال به قسمت "
نسبت جریان ها چیست؟" مراجعه کنید.نویسنده: وهاب محمدی


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic