در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های CFL یا همان لامپ های کم مصرف قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های کم مصرف افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های کم مصرف، اجزاء مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه کار قسمت های مختلف لامپ های کم مصرف، نحوه ساخت و استاندار های مربوط به این لامپ قرار داده شده است.

جستجو

 

اسلایدر

نحوه کار بالاست الکترونیکی (مقدمه)

سه شنبه 16 آبان 1391   11:50 ق.ظ


نوع مطلب :

بالاست های الکترونیکی در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

1- بالاست های خود رزونانس یا خود تشدید یا Self Resonance
2- بالاست های IC Base

اساس طراحی هر دو نوع بالاست یکی است. یعنی هر دو بالاست از مبدل Half Bridge جهت راه اندازی لامپ استفاده می کنند ولی تفاوت اصلی روی اساس کار این دو نوع می باشد. در بالاست های خود رزونانس، قسمت کنترل مدار یک ترانس می باشد که عمل کنترل فرکانس و روشن و خاموش کردن ترانزیستور های مبدل نیم پل را به عهده دارد ولی در بالاست های IC Base این وظیفه بر عهده یک IC می باشد.

نحوه کار و مراحل روشن شدن یک لامپ CFL مطابق با مراحل روشن شدن یک مهتابی می باشد ولی در بالاست های الکترونیکی این مراحل بسیار روتین تر اجرا می شوند.
برای روشن شدن یک لامپ CFL باید سه مرحله طی شود، این مراحل برای هر دو نوع بالاست اجرا خواهد شد:

1- فاز اولیه
2- فاز احتراق
3- فاز حالت پایدار

تفاوفت بین دو نوع بالاست در نحوه اجراء این سه فاز می باشد به طوریکه طراح در بالاست های IC Base، کنترل بیشتری بر روی پارامتر های مختلف مدار دارد.
برای مثال در بالاست های خود رزونانس، مقدار جریان عبوری از ترانس، فرکانس مدار را تعیین می کند. لذا اگر یک بالاست برای سه لامپ مهتابی 40w HS طراحی شده باشد و یکی از لامپ ها از مدار خارج شود، فرکانس مدار تغییر کرده که به طبع آن توان خروجی روی دو لامپ دیگر هم تغییر خواهد کرد. در واقع مشخصات الکتریکی بالاست تغییر خواهد کرد. در حالیکه در بالاست های مبتنی بر IC این مشکل وجود ندارد زیرا فرکانس به طور ثابت تنظیم خواهد شد.

همانطور که در قسمت قبل (نحوه کار بالاست القایی (لامپ مهتابی)) هم اشاره شد، بهترین حالت روشن کردن یک لامپ مهتابی یا CFL این است که قبل از فاز احتراق، فیلامنت های لامپ ها گرم شوند تا فاز احتراق تحت ولتاژ پایین تر رخ دهد و طول عمر تیوب ها هم افزایش یابد. به این عمل پیش گرمایش یا Preheat می گویند. در بالاست های خود رزونانس اصولا مرحله پیش گرمایش به سرعت طی می شود که می توان گفت که عملا این بالاست ها این مرحله را ندارند ولی در بالاست های مبتنی بر IC این مرحله به طور کامل رخ خواهد داد.

یکی دیگر از ملزمات یک بالاست، دارا بودن یک طبقه برای خاموش کردن قسمت قدرت مدار می باشد. این قسمت باید در لحظاتی که مدار تحت فشار می باشد، سیستم را Shut down نماید تا از آسیب رسیدن به قسمت های حیاتی مدار از جمله طبقه قدرت جلوگیری شود. مدارات Shut Down اصولا زمانی عمل می کنند که یا یکی از اتصالات تیوب درست وصل نشده است و یا عمر تیوب به پایان رسیده باشد و یا خطایی از طرف نصاب مدار رخ داده باشد. در واقع این مدارات یک نوع سوپاپ اطمینان برای مدار می باشند.
در کل دو نوع مدار Shut Down می توان برای بالاست ها پیشنهاد نمود:

1- Voltage Shut Down
2- Current Shut down

خاموش کننده های جریانی از جریان لامپ نمونه می گیرند و در صورت دیده شدن تغییرات شدید در جریان لامپ، فرمان خاموشی سیستم را می دهند. همچنین خاموش کننده های ولتاژی از ولتاژ دو سر لامپ یا ولتاژ یک سر لامپ تا زمین نمونه برداری می کنند و در صورت بوجود آمدن تغییرات ناخواسته، سیستم را خاموش می کنند. اصولا خاموش کننده های جریانی اطمینان بیشتری نسبت به خاموش کننده های ولتاژی دارند هر چند که خاموش کننده های جریانی کند تر از خاموش کننده های ولتازی عمل می کنند.
این مدارات باید به گونه ای طراحی شوند تا مدار را فقط در صورت بروز مشکل از کار بیاندازد.
طراحی اولیه بالاست های خود رزونانس دارای مدار Shut Down نمی باشد لذا باید یک مدار جانبی برای این کار برای آنها طراحی نمود ولی بالاست های IC Base دارای سیستم Shut Down در خود IC هستند و این سیستم یکی از ویژگی های این نوع IC ها می باشد.

در مجموع بالاست های مبتنی بر IC دارای برتری هایی نسبت به همتای خود رزونانس خود هستند ولی قیمت آنها هم کمی بالاتر از همتای خود می باشد. در هر حال با طراحی مناسب، این نوع بالاست ها می توانند با همتای خود رزونانس خود از نظر قیمتی به رقابت بپردازند.

تقریبا تمام لامپ های کم مصرف دارای بالاست های خود رزونانس هستند زیرا طراح مجاب می شود هزینه را به کمترین حد ممکن برساند همچنین این در این لامپ احتیاج زیادی به خصوصیات بالاست های مبتنی بر IC نمی باشد. به همین علت در این وبلاگ به برسی بالاست های خود روزونانس خواهیم پرداخت.
برای پوشش کامل مبحث، سه مقاله ترجمه شده در این راستا در وبلاگ قرار داده شده است. هر کدام از این مقالات با دید خاصی موضوع را بررسی کرده است که می تواند نحوه عملکرد بالاست را به صورت کامل پوشش دهد.

لازم به ذکر است که برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس مراجعه نمایید.


نوشته شده توسط :

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic